ПІЗНАЙ СЕБЕ

3 крок (продовження)

Визначте свій тип темпераменту згідно з малюнком нижче:

self-consciousness

Запам'ятайте! Людина не може на 100% мати один тип темпераменту. Завжди це певний набір типів, де тільки один є яскраво вираженим.

Завантажити більш валідний (точний) "Особистісний опитувальник для визначення типу темпераменту" Г.Айзенка

Що таке темперамент і як зрозуміти свій тип темпераменту?

Темперамент (лат. Temperamentum - «стійка суміш компонентів») - стійка сукупність індивідуальних психофізіологічних особливостей особистості, пов'язаних з динамічними, а не змістовними аспектами діяльності.

Темперамент становить основу формування та розвитку характеру. З фізіологічної точки зору він обумовлений типом вищої нервової діяльності людини та проявляється у характері поведінки людини, та у ступені її життєвої активності.

Найбільш точно, у сучасній психології, зміст Темпераменту описано дуже відомим британським ученим-психологом Гансом Юргеном Айзенком. Він виділяє дві головні складові темпераменту – це рівень нейротизму (наскільки Ви емоційно стабільні, чи емоційно нестабільні у процесі життєдіяльності) та спрямованість життя на суб'єктивний психічний зміст (зовнішня або внутрішня, Екстраверт або Інтроверт)

Нейротизм. Характеризує емоційну стійкість або нестійкість. Нейротизм, за деякими даними, пов'язаний з показниками лабільності нервової системи. Емоційна стійкість - характеристика, що виражає збереження організованої поведінки, ситуативної цілеспрямованості у звичайних і стресових ситуаціях.

Характеризується зрілістю, відмінною адаптацією, відсутністю великої напруженості, занепокоєння, а також схильністю до лідерства, товариськістю.

Нейротизм (емоційна нестійкість) виявляється у надзвичайній нервовості, нестійкості, поганій адаптації, схильності до швидкої зміни настроїв (лабільності), почутті винності та занепокоєння, стурбованості, депресивних реакціях, розсіяності уваги, нестійкості у стресових ситуаціях.

Нейротизму відповідає емоційність, імпульсивність; нерівність у контактах з людьми, мінливість інтересів, невпевненість у собі, виражена чутливість, вразливість, схильність до дратівливості.

Нейротична особистість характеризується неадекватно сильними реакціями стосовно стимулів, що їх викликають. В осіб з високими показниками нейротизму у несприятливих стресових ситуаціях можуть розвиватися психічні розлади.

Екстраверсія – інтроверсія. Характеризуючи типічного екстраверта, необхідно відзначити його товариськість і спрямованість індивіда на зовні, широке коло знайомств, необхідність у контактах. Він діє під впливом моменту, імпульсивний, запальний, безтурботний, оптимістичний, добродушний, веселий. Віддає перевагу руху і дії, має тенденцію до агресивності. Почуття та емоції не мають строгого контролю, схильний до ризикованих вчинків. На нього не завжди можна покластися.

Типічный інтроверт – це спокійна, сором'язлива, інтроективна (включення до свого внутрішнього світу поглядів, мотивів, установок, які сприйняті від інших людей) людина, схильна до самоаналізу.

Інтроверт стриманий і віддалений від усіх, окрім близьких друзів. Планує та обмірковує свої дії заздалегідь, не довіряє раптовим спонуканням, серйозно ставиться до прийняття рішень, любить у всьому порядок. Контролює свої почуття, його нелегко вивести з себе. Має песимістичність, високо цінує моральні норми.

Співвідношення крайніх показників цих двох якостей і визначають один із чотирьох загальновідомих типів темпераменту. Найточніше, таке визначення типів темпераменту можна відобразити в системі координат, яка зображена на малюнку нижче

self-consciousness

Як Ви бачите, переважання у екстраверта емоційної нестабільності, визначає його тип темпераменту - "холерик", екстраверт з емоційною стабільністю - "сангвінік", інтроверт з емоційною нестабільністю - "меланхолік", ну і інтроверт з емоційною стабільністю - "флегматик".

Таким чином, Холерик – швидкий, рвучкий, проте абсолютно неврівноважений, з різко мінливим настроєм з емоційними спалахами, швидко виснажується. В нього немає рівноваги нервових процесів, це його різко відрізняє від сангвініка. Холерик має величезну працездатність, проте, захоплюючись, безладно витрачає свої сили і швидко виснажується.

Флегматик – повільний, незворушний, має стійкі прагнення і настрій, зовні скупий на прояв емоцій і почуттів. Він виявляє завзятість і наполегливість у роботі, залишаючись спокійним та врівноваженим. У роботі він продуктивний, компенсуючи свою неквапливість старанністю.

Сангвінік – жива, гаряча, рухлива людина, з частою зміною вражень, з швидкою реакцією на всі події, що відбуваються навколо неї, досить легко примиряється зі своїми невдачами та неприємностями. Зазвичай сангвінік володіє виразною мімікою. Він дуже продуктивний у роботі, коли йому цікаво. Якщо робота нецікава, він ставиться до неї байдуже, йому стає нудно.

Меланхолік – схильний до постійного переживання різних подій, він гостро реагує на зовнішні фактори. Свої астенічні переживання він часто не може стримувати зусиллям волі, він підвищено емоційно вразливий.

Готові перейти до наступного кроку?

Повернутися на сайт