ПІЗНАЙ СЕБЕ
4 крок (продовження)
Вибрана фігура уособлює Вас!
А тепер прочитайте, про що каже Ваш вибір:
«Квадрат»
Якщо вашою основною фігурою виявився Квадрат, то ви – невтомний трудівник. Працьовитість, старанність, потреба доводити розпочату справу до кінця, завзятість, що дозволяє домагатися завершення роботи, - ось основні якості справжніх Квадратів. Витривалість, терпіння та методичність зазвичай роблять Квадрата висококласним фахівцем у своїй галузі. Цьому сприяє і невгамовна потреба в інформації.
Всі відомості, які вони мають, систематизовані і розкладені по поличках. Квадрат здатний видати потрібну інформацію моментально. Тому Квадрати заслужено славляться ерудитами, принаймні у своїй галузі. Якщо ви обрали для себе Квадрат - фігуру лінійну, то, найімовірніше, ви ставитеся до «лівопівкульних» мислителів, тобто до тих, хто переробляє дані в послідовному форматі: а-б-в-г...
Квадрати швидше «вираховують результат», ніж здогадуються про нього. Квадрати надзвичайно уважні до деталей, подробиць. Квадрати люблять раз і назавжди заведений порядок. Їхній ідеал - розплановане, передбачуване життя, і їм не до вподоби зміна звичного перебігу подій. Квадрат постійно впорядковує, організовує людей та речі навколо себе. Всі ці якості сприяють тому, що Квадрати можуть стати хорошими фахівцями – техніками, відмінними адміністраторами, але – рідко – бувають добрими менеджерами.
Надмірна пристрасть до деталей, потреба в уточнюючій інформації для прийняття рішень позбавляють Квадрата оперативності. Акуратність, дотримання правил, тощо можуть розвинутися до паралізуючої крайності.
Крім того, раціональність, емоційна сухість, консерватизм в оцінках заважають Квадратам швидко встановлювати контакти з різними особами. Квадрати неефективно діють у аморфній ситуації.
«Трекутник»
Ця форма символізує лідерство, і багато трикутників відчувають у цьому своє призначення. Найхарактерніша особливість істинного Трикутника – здатність концентруватися на головній меті. Вони – енергійні, сильні особистості. У тесті Люшера вони часто віддають перевагу зеленому кольору і малюють ялинку, коли їх просять намалювати дерево.
Трикутники, як і їх родичі - Квадрати, відносяться до лінійних форм й у тенденції також є «лівопівкульними» мислителями, здатними глибоко і швидко аналізувати ситуації. Однак на противагу Квадратам, орієнтованим на деталі, трикутники зосереджуються на головному, на суті проблеми.
Їхня сильна прагматична орієнтація спрямовує розумовий аналіз і обмежує його пошуком ефективного в цих умовах вирішення проблеми.
Трикутник - це дуже впевнена людина, яка хоче бути правою у всьому! Потреба бути правим і потреба управляти станом справ, і вирішувати не тільки за себе, а й, наскільки можна, за інших - робить Трикутника особистістю, яка постійно змагається та конкурує з іншими.
Трикутники насилу визнають свої помилки! Можна сказати, що вони бачать те, що хочуть бачити, не люблять змінювати свої рішення, часто бувають категоричними, не визнають заперечень.
На щастя (для них і оточуючих), трикутники швидко та успішно навчаються (вбирають корисну інформацію як губка). Щоправда, лише тому, що відповідає їхній прагматичній орієнтації, сприяє (з їхньої точки зору) досягненню головної мети. Трикутники честолюбні.
Якщо справою честі для Квадрата є досягнення вищої якості виконуваної роботи, то Трикутник прагне досягти високого становища, набути високого статусу, інакше кажучи - зробити кар'єру.
З Трикутників виходять чудові менеджери. Головна негативна якість «трикутної» особистості: сильний егоцентризм, спрямованість на себе. На шляху до вершин влади вони не виявляють особливої акуратності щодо моральних норм. Трикутники змушують все і всіх обертатися навколо себе... Можливо, без них життя втратило б свою гостроту.
«Прямокутник»
Ця фігура символізує стан переходу та зміни. Це тимчасова форма особистості, яку можуть «носити» решта з чотирьох порівняно стійких фігур у певні періоди життя. Це люди, не задоволені тим способом життя, який вони ведуть зараз, і тому зайняті пошуками кращого становища.
Причини «прямокутного» стану можуть бути різними, але поєднує їх одне - значимість змін для певної людини. Основним психічним станом Прямокутника є більш менш усвідомлюваний стан замішання, заплутаність у проблемах і невизначеність щодо себе на даний момент часу.
Найбільш характерні риси прямокутників - непослідовність та непередбачуваність вчинків протягом перехідного періоду. Вони мають, як правило, низьку самооцінку. Прагнуть стати кращими у чомусь, шукають нові методи роботи, стилі життя.
Швидкі, круті та непередбачувані зміни у поведінці Прямокутника зазвичай бентежать і насторожують інших людей, і вони свідомо можуть ухилятися від контактів із «людиною без стрижня». Прямокутникам спілкування з іншими людьми просто необхідне, і в цьому полягає ще одна складність перехідного періоду.
Але у Прямокутника виявляються і позитивні якості, що привертають до нього оточуючих: допитливість, живий інтерес до всього, що відбувається, і... сміливість! В даний період вони відкриті для нових ідей, цінностей, способів мислення та життя, легко засвоюють все нове. Щоправда, зворотньою стороною цього є надмірна довірливість, навіюваність. Тому прямокутниками легко маніпулювати.
«Прямокутність» - лише стадія. Вона пройде!
«Коло»
«Коло» – це міфологічний символ гармонії. Той, хто впевнено вибирає його, щиро зацікавлений насамперед у добрих міжособистісних відносинах. Найвища цінність для Кола – люди.
Коло - найдобріша з п'яти форм. Воно найчастіше служить тим «клеєм», який скріплює і колектив, і сім'ю, тобто стабілізує групу. Кола - найкращі комунікатори, насамперед тому, що вони найкращі слухачі. Вони мають високу чутливість, розвинену емпатію - здатність співпереживати.
Кола чудово «читають» людей і в одну хвилину здатні розпізнати тих, хто обманює або прикидається. Кола «хворіють» за свій колектив і популярні серед колег по роботі. Однак вони, як правило, слабкі менеджери та керівники у сфері бізнесу. По-перше, Кола спрямовані скоріше на людей, ніж на справу. Намагаючись зберегти світ, вони іноді уникають займати тверду позицію та приймати непопулярні рішення.
Для Кола немає нічого важчого, ніж вступати в міжособистісний конфлікт. Вони за всяку ціну прагнуть його уникнути. Іноді – на шкоду справі. По-друге, Кола взагалі не відрізняються рішучістю, часто не можуть подати себе належним чином. Трикутники зазвичай легко беруть над ними верх.
Проте Кола не надто переймаються, у чиїх руках перебуває влада.
В одному Кола виявляють твердість, якій можна позаздрити - якщо справа стосується питань моралі чи порушення справедливості.
Коло - нелінійна форма, і ті, хто впевнено ідентифікують себе з Колом, швидше відносяться до «правопівкульних» мислителів. «Правопівкульне» мислення - більш образне, інтуїтивне, емоційно забарвлене, скоріше інтегративне, ніж аналізоване. Тому переробка інформації у Кругів здійснюється не в послідовному форматі, а скоріш мозаїчно, проривами з пропусками окремих ланок. Це не означає, що Кола не в ладах з логікою. Просто формалізм у них не набуває пріоритету у вирішенні життєвих проблем.
Головні риси у такому мисленні - орієнтація на суб'єктивні чинники проблеми (цінності, оцінки, почуття, тощо) і прагнення знайти спільне навіть у протилежних точках зору. Можна сказати, що Коло – природжений психолог. Однак часто він слабкий організатор – йому не вистачає «лівопівкульних» навичок своїх «лінійних братів» – Трикутника та Квадрату.
«Зигзаги»
Ця фігура символізує креативність, творчість, хоча б тому, що вона найунікальніша з п'яти фігур та єдина розімкнена фігура. Якщо ви твердо вибрали Зигзаг як основну форму, то ви, швидше за все, справжній «правопівкульний» мислитель, інакомислячий.
Вам, як і вашому найближчому родичу - Колу, тільки ще більшою мірою властива образність, інтуїтивність, інтегративність, мозаїчність.
Сувора, послідовна дедукція – це не ваш стиль. Думка Зигзага робить відчайдушні стрибки від «а» до «я», тому багатьом «лівопівкульним» важко зрозуміти Зигзагів.
«Правопівкульне» мислення не фіксується на деталях, тому воно, спрощуючи в чомусь картину світу, дозволяє будувати цілісні, гармонійні концепції та образи, бачити красу. Зигзаги зазвичай мають розвинене естетичне почуття.
Домінуючим стилем мислення Зигзага найчастіше є синтетичний стиль. На відміну від Кругів, Зигзаги зовсім не зацікавлені в консенсусі і домагаються синтезу не шляхом поступок, а навпаки - загостренням конфлікту ідей та побудовою нової концепції, в якій цей конфлікт отримує своє рішення, «знімається». Причому, використовуючи свою природну дотепність, вони можуть бути вельми уїдливими, «розплющуючи очі» іншим.
Зигзаги просто не можуть працювати у добре структурованих ситуаціях. Їх дратують чіткі вертикальні та горизонтальні зв'язки, суворо фіксовані обов'язки та постійні способи роботи. У роботі їм потрібна незалежність від інших та високий рівень стимуляції на робочому місці. Тоді Зигзаг «оживає» і починає виконувати своє основне призначення – генерувати нові ідеї та методи роботи.
Зигзаги - ідеалісти, звідси беруть початок такі їх риси, як непрактичність, наївність.
Зигзаги - найбільш збудливі із п'яти фігур. Вони нестримні, дуже експресивні, що, поряд з їхньою ексцентричністю, часто заважає їм проводити свої ідеї в життя. До того ж вони несильні в опрацюванні конкретних деталей і не надто наполегливі у доведенні справи до кінця (оскільки зі втратою новизни втрачається й інтерес до ідеї).
Як і у визначенні темпераменту, так і у визначенні характеру необхідно пам'ятати, що кожна людина має певний набір якісних показників всіх типів характеру, і лише найбільш виражені з них є визначальними для кожного з нас.
Завантажити більш валідний (точний) "Опитувальник визначення характеру Шимшека"Перейти до останнього - головного кроку?
Повернутися на сайт